Įdomybės

Reportažai iš „Veiklių moterų klubo” sostinės prancūzų virtuvės  ST. MICHEL restorane:

 

http://www.lrytas.lt/gyvenimo-budas/stilius/sio-sezono-favorites-retro-stiliaus-skrybelaites.htm

 

http://www.15min.lt/zmones/galerija/zinomos-moterys-dalyvavo-kalediniame-skrybelaiciu-vakarelyje-34979

 

http://www.moteris.lt/mada/zinomos-damos-sventes-pasitiko-pasipuosusios-skrybelaitemis.d?id=60251465

 

http://www.alfa.lt/straipsnis/15071394/Damu.vakarelyje..isskirtine.skrybelaiciu.kolekcija=2012-12-18_09-54/

 
 
 1.Galvos dangalas paprastai informuodavo apie žmogaus socialinį statusą, profesiją, savininko pažiūras. Pavyzdžiui, viduramžių Europoje tapytojai ir medikai nešiojo beretes, notarai - bebrų kepures, mokslininkai - kepuraites su keturkampe viršutine dalimi.:)

2. Užsmaukta ant akių skrybėlė vizualiai sutrumpina galvą. Kartu akys atrodo nuleistos ir įgauna niūroką išraišką. Su užmauktomis ant akių skrybėlėmis kino filmuose ir knygose dažniausiai vaizduojami sąmokslininkai, šnipai. 

3. Renesanso laikotarpiu tiek vyrų, tiek moterų mėgstamiausiu galvos apdangalu tapo beretė.

4.
Skrybėlių suklestėjimo amžiumi vyrų madoje galima vadinti baroko epochą. Aleksandro Diuma įamžinta stiprioji lytis puikavosi plačiabrylėmis skrybėlėmis, papuoštomis įspūdingomis plunksnomis.

5. Tarpukariu madingiausios tapo miniatiūrinės skrybėlaitės, apspaudžiančios galvą. Gausūs papuošimai nebuvo populiarūs, apsiribota kito atspalvio juostele ar kukliomis gėlėmis iš to paties audinio.


6. Po Antrojo pasaulinio karo skrybėlaičių dydis liko tas pats, tačiau jos jau buvo ne „maukšlinamos“ ant galvos, bet išdidžiai pūpsojo ant galvos, prisegtos keliais segtukais, kad nenukristų.
 

7. Vis dėlto verta imti pavyzdį iš anglių, iškilmingoms progoms turėti dvi skrybėlaites – žieminę ir vasarinę.

8. Sovietų Sąjungoje, kur vyriška skrybėlė ilgą laiką buvo pamiršta kaip „supuvusios buržuazijos“ atributas, jos madą vėl įvedė Nikita Chruščiovas. 1959 metais į susitikimą su Užkarpatės kolūkiečiais N.Chruščiovas atvyko su šiaudine skrybėle. Kaip pats paaiškino, skrybėlę buvo priverstas užsidėti gydytojų prašomas: kad galva neperkaistų. Nuo tos akimirkos Sovietų Sąjungoje taip sparčiai vėl atgijo skrybėlės
. 

9. Cilindras buvo laikomas aukštuomenės žmogaus atributu. Carinės Rusijos bastilijos - Petropavlovsko tvirtovės kaliniams buvo draudžiama dėvėti cilindrą, nors kiti galvos dangalai buvo leidžiami. 

10. Bene neįprasčiausias moteriškos skrybėlės istorijos laikotarpis buvo XVIII a. Antroje jo pusėje mados toną diktavo prancūzų karalienė Marija Antuanetė. Skrybėlės sudarė milžiniškus statinius, siekiančius iki metro skersmens. Į sudėtingas kaspinų, plunksnų ir nėrinių kompozicijas būdavo įmontuojami įvairūs mechanizmai, kurie judindavo, pavyzdžiui, rojaus paukščių figūrėles arba milžiniškus drugelius. Skrybėles vainikavo gyvų gėlių puokštės, kurios ilgai likdavo šviežios, nes būdavo pamerkiamos į skrybėlėse įtaisytas vazas su vandeniu. Skrybėlės buvo puošiamos burlaivių, tvenkiniuose plaukiojančių gulbių, pilių ir kitų statinių modeliais.